Венелин Стойчев: Ротация и правителство ще има
Ротация и държавно управление ще има, въпреки подозренията за сделки, и всичко това е в границите на предстоящото. Това показа в изявление пред БНР доцент Венелин Стойчев от Института по философия и социология на Българска академия на науките.
" Договорка ще има, само че въпросът е какво се случва за обществото и развиването ни от тази ротация. Мисля, че е значимо да минем през тези процеси от позиция на демократичното общество. Големият проблем за сглобката е, че към нас няма действително разделяне на управляващите, и с цел да компенсираме, има потребност от сглобки, които компенсират тези публични дефицити ", разяснява доцент Стойчев.
Той е безапелационен, че " политиката стартира, когато спрем да приказваме за " хората " и " народа " и стартираме да приказваме за " жители ".
" Ситуацията е в границите на предстоящото. Като жители, анализатори и публицисти би трябвало да виждаме оттатък тези упования. Имаме подозрения, само че това е смисълът на политическия разговор и диалог ", разяснява социологът.
Той напомни думите на Корнелия Нинова днес на излизане от президентството: " Ние ще влезем в идващото Народно събрание, в случай че има избори ", значи, че в главите на Българска социалистическа партия 4-процентната преграда е затруднение.
Начина на говорене на политиците той оцени като " цирк ".
" Това, което виждаме е просташко, непоносимо. Проблем е, тъй като имаме хора, които изпитват перверзната приятност да гледат подобен вид говорене от парламентарната естрада и от обществени институции, и въпреки това отново са хората. А политиката стартира тогава, когато спрем да приказваме за хората и народа, когато разберем че има жители, тези жители имат ползи и се сплотяват, за да отстояват ползите си. Когато има мощно общество има здрава страна. При нас тъй като обществото не е мощно имаме корумпирана страна, която продължава да разяжда и опцията за развиване на обществото ", изясни доцент Стойчев.
На въпроса кое е добре за народа, той отговори: " Няколко значими знаци - червени лампи, трябва да ни светят. Когато някой приказва за " народ ", това е популистка изразителност, когато приказва за " жители и ползи ", е свястно, тъй като сме на терена на модерната политика. "
Според него сега България е като Германия след Втората международна война: " След дългото ръководство на ГЕРБ, в огромна степен сме като Германия след Втората международна война. А това е дълго ръководство, при което политическите партии се стабилизират от ресурсите на страната, е казуса пред нашето общество ".